Някои деца са много по-податливи на настинки и грип през есенно-зимния сезон, за разлика от други, които почти не боледуват.
Основна причина за това е слабият имунитет и неспособността на тялото да произвежда клетки, задействащи отбранителната реакция на имунната система. При децата нарушеният имунитет много често води до инфекции на горните дихателни пътища, пневмонии, бронхити и др.
Обикновено децата със слаба имунна система започват да боледуват още от ранна възраст, необходим им е по-дълъг период за възстановяване, а лечението често изисква антибиотици. Те се разболяват лесно, а посещаването на ясла, градина или училище допълнително усложнява състоянието им.
Как да подсилим имунните защити на детето и да излезем от порочния кръг на лекарствата?
При рязко понижаване на температурите навън, много родители започват да търсят начин за укрепване на детския имунитет. Но профилактиката срещу настинките и вирусите трябва да бъде приоритет през цялата година, а не само в началото на есенно-зимния сезон и по време на грипните епидемии.
Правилното хранене, осигуряващо достатъчно витамини и минерали, и двигателната активност, закаляват детския организъм и са от ключово значение за неговото развитие. Важно е още да се съхранява нервната система на подрастващите чрез осигуряване на достатъчно сън.
Доказано е, че функционирането на имунната система до голяма степен зависи от състоянието на нервната система. Липсата на достатъчно сън причинява психо-емоционален стрес на децата и се отразява негативно върху нервната им система, което пък отслабва имунитета. Ето защо по-малките трябва да си лягат рано и да спят поне 8 часа на нощ.
Ето няколко прости решения за укрепване на детския имунитет:
–Повече време на открито! Закритите помещения с много на брой деца са инкубатори на вируси, а там, където има климатици, има и чудесни условия за циркулирането на какви ли не микроби. Независимо дали детето ви посещава ясла, детска градина или училище, старайте се то да прекарва повече време на открито. Без значение колко студено е навън, излизайте – активното движение и разходките допринасят за каляването на организма.
Повече сън! Късното лягане вечер изостря чувствителността на детския организъм към вирусите, категорични са все повече специалисти. Причината е, че недостигът на сън увеличава нивата на стрес при децата и кара организма да синтезира хормони, които блокират производството на цитокини – едни от най-важните имунни клетки.
Добра хигиена! Болестотворните вируси и бактерии обичат мръсните ръце! Приучете детето да мие ръцете си по няколко пъти на ден и да ги държи далеч от очите, носа и устата. За предпочитане е течният сапун, тъй като някои микроби виреят и върху твърдия. След измиване ръцете трябва да се подсушават добре, защото ако останат влажни, се превръщат в магнит за бактериите.
Добре ли е да разчитаме единствено на конвенционалните лекарства срещу грип и настинка?
Употребата на конвенционални препарати срещу грип и настинка носи здравословни рискове, включително сърдечни проблеми, респираторен дистрес и др. Поради тази причина повечето от тях не са особено подходящи за бременни и кърмещи жени, както и малки деца. Тези препарати въздействат върху симптомите, но не и върху причината, като в резултат от честата им употреба, децата започват да боледуват по-често.
Черен бъз: многогодишен храст, части от който имат лечебни свойства. Растението се използва активно за медицински цели. Тинктурата от черен бъз у дома помага при различни заболявания, заболявания и се използва за профилактика. Да се направи чудо еликсир е доста лесно.
Поради съдържанието на горните вещества, черният бъз има следните свойства:
- Укрепва имунната система.
- Подобрява храносмилането.
- Насърчава прочистването на кръвоносните съдове.
Тинктурата от бъз се използва за профилактични и терапевтични цели, тъй като има следните свойства:
- Лаксативът помага да се възстанови функционирането на храносмилателната система.
- Антидиабетикът нормализира нивата на инсулин и кръвна захар.
- Диуретикът се използва като част от комплексното лечение на заболявания на бъбреците и пикочно-половата система.
- Общият тоник помага за повишаване на имунитета.
- Диафоретикът помага при инфекциозни и възпалителни заболявания.
Интересно да се знае! В България дръвчетата от черен бъз се използват активно при производството на лекарства срещу рак.
Сироп от бъз
Така! Как да направите този чудо сироп?
Ще имате нужда:
- 6 чаши вода
- 1 и половина чаши изсушени или 3 чаши пресни бъз
- 3/4 чаша натурален, суров мед
- 2 канелени пръчици
- Корите от 1 портокал
- Обелете половин лимон
- Парче джинджифил с дължина 3-5 см
Поставете бъза, канелата, джинджифилът в тенджера. Изстискайте портокаловия и лимонов сок в него. Залейте с 6 чаши вода. Варете 30 минути. Отстранете от котлона, прецедете. Прецеждам през цедка и разтривам (стискам) съставките, за да извлека максимума от нея. Когато сместа се охлади, добавете мед. Не трябва да добавяте мед в горещ бульон, тъй като той (мед) ще загуби всичките си полезни свойства.
Забележка: Ако не харесвате мед, можете да добавите агаве сироп, кленов сироп, меласа или просто захар. Обожавам цитрусови плодове, канела и джинджифил. През зимата винаги пия чай от джинджифил и кафе с канела. Но можете да експериментирате с тези съставки. Например можете да добавите карамфил, индийско орехче, хибискус, сушени плодове.
Вреда
Употребата на бъз с алкохол ще навреди на тялото на детето и на всеки възрастен, ако дозировката е надвишена. Също така няма да има полза от черните плодове, ако не вземете предвид противопоказанията за употреба:
- Бременност, кърмене.
- Тежки заболявания на храносмилателния тракт.
- Болест на Крон.
- Индивидуална непоносимост.
Как да си направите тинктура у дома
Черният бъз се използва в народната медицина, козметологията и готвенето (конфитюр, чай и др.). Всички продукти имат проста технология за приготвяне, която ви позволява да ги направите сами у дома.
Тинктурата трябва да бъде направена от узрели пресни плодове. И да са черни. Зелените са неузрели, червените са неядливи. И зелените, и червените плодове са отровни.
Семената от бъз съдържат циановодородна киселина, която съдържа отрова. Затова за приготвянето му се използва само сок или добре загряти плодове. Киселината се разгражда под въздействието на висока температура.
Черните плодове настояват на алкохолна основа (водка, алкохол и др.). По-долу ще намерите прости рецепти за лечебни тинктури у дома.
Проста рецепта с водка
Тинктурата от водка с черен бъз, в допълнение към основния ефект, помага да оцелеете при рязката промяна на времето и облекчава симптомите на неразположение.
Съставки:
- 500 г черни плодове;
- 200 г гранулирана захар;
- 200 мл охладена преварена вода;
- водка.
Съотношението водка: сироп от бъз: 500 мл алкохол на 100 мл сок.
Обработвайте стъпка по стъпка:
- Първо трябва да направите сироп. Вземете голям буркан. За 0,5 кг суровини е подходящ двулитров контейнер. Напълнете контейнера с горски плодове и захар, като редувате съставките на слоеве.
- Оставете на топло за един ден. След това го сложете в хладилника, покрийте буркана с марля. Да престои шест дни. През това време бъзът ще пусне достатъчно сок.
- Измерете обема на сока, комбинирайте с алкохол в съотношението, посочено в рецептата. Добавете вода, оставете на хладно и тъмно място за около 4 дни.
С подправки
Класическа рецепта според чешките стандарти. Подправките придават на еликсира специален вкус и аромат. Можете да лекувате с такава инфузия същите заболявания като всяка друга тинктура от бъз без подправки.
Съставки:
- 200-250 г захар;
- малка пръчица канела;
- 0,5 ч.л. сушена лимонова кора;
- 50 мл ром;
- 500 мл водка;
- 500 мл сок от бъз;
- чифт чадъри от карамфил.
Получаване:
Изцедете предварително сока
Изсипете го в тенджера, добавете захар и подправки. Гответеа 15 минути.
Покрийте с капак и оставете за 24 часа.
Прецедете и комбинирайте в стъклен съд с алкохол.
Налейте ликьора на топло, тъмно място за 30 дни.
Магическите свойства на бъза
Бъзът е бил използвана в британските погребални обреди. Поради белите си цветя, бъзът се е считал за символ на Богинята. Имало поверие, че духовете и вещиците живеят в бъза. Следователно, когато е нарязан, от него тече червен сок – „кръв“. Преди да отрежете бъз, се препоръчва да направите следното заклинание:
Госпожо Бъзина,
дай ми твоята дървесина,
Аз своята ще ти дам,
когато дърво стана сама
Смята се, че ако носите бъз със себе си, тогава никога няма да бъдете нападнати, а бъзът, висящ над прозорци и врати, предпазва къщата от зли духове.
Забранено е изгарянето на бъз в огнището, толкова лесно е да се нарече Смърт в къщата. Циганите например никога не използват бъз за пожар.
Ако поставите клонка от бъз във всяка стая на къщата, това ще предпази къщата от крадци.
Бъз, който расте близо до къщата, го предпазва от тъмна магия и мълнии.
За да благословите човек, предмет или място, трябва да хвърлите листата и плодовете на бъза в Четирите ветрове в името на човека или предмета, който е благословен. След това трябва да поръсите човека или предмета с бъз.
Поставянето на 3 плодчета бъз в джоба на мъжки панталон ще го спаси от изневяра.
В Северна Европа се смята, че когато бъзът расте близо до къщата, е добре, но не си струва да го внасяте в къщата.
Прелести от бъз
1. Изрежете клонка от средата на короната с размери няколко сантиметра и винаги я носете със себе си в десния си джоб за гърди.
2. Поставете 12 зърна от бъз в малка бяла ленена торбичка и я поставете под възглавницата си. Когато се събудите, торбичката може да бъде окачена около врата ви и тогава тя ще продължи защитния си ефект и ще прогони злите духове далеч от вас. Преди да си легнете, тя трябва да бъде свалена и поставена обратно под възглавницата.
Помолете се на бъзът за разрешение и прошка, преди да отрежете клоните му. И можете също да прочетете горното преобразуване на правописа.
С всички си положителни свойства трябва да се помни, че това е тъмнината на Долния свят, и трябва да се отнасяме с него внимателно и с уважение.
Източник: natulife.ru/en.yandex.ru