Красотата й беше толкова необичайна и ярка, че известният фотограф Сесил Бийтън я нарече „азиатска синеока Венера“. Тя изглеждаше като холивудска звезда и благодарение на френските си корени изглеждаше европейка, дори я бъркаха с Вивиен Лий.
Последната принцеса на Египет, Фавзия Фуад, влезе в историята не само като една от най-зрелищните ориенталски красавици, но и като жена, която доброволно се отказа от живота в иранския кралски двор, висока титла и други атрибути на луксозния живот. И никога не съжаляваше, защото в замяна получаваше не по-малко.
Фавзия в детството

Фавзия беше най-голямата дъщеря на египетския крал Фуад и кралица Назли, във вените й течеше албанска, френска и черкезка кръв. Един от нейните предци, френски офицер, служил при Наполеон, приема исляма и остава в Египет. Очевидно на него Фавзия дължи европейския си вид. Тя е получила образованието си в Швейцария, владее френски и английски език.
Последната принцеса на Египет Фавзия Фуад азиатската синеока Венера


След завръщането си в Египет, след обучението в Европа, принцесата отново е изправена пред необходимостта да спазва местните традиции, което до голяма степен ограничава свободата й.
Египетският придворен писател Адил Сабит описва този период от живота и по следния начин: ;
„В онези дни Фавзия беше затворник в домакинството на майка си… Тя рядко излизаше на разходки и през тези няколко часа, когато това се случи, тя винаги беше придружени от прислужници и слуги. Във времето, когато другите млади момичета се радваха на относителна свобода, Фавзия, поради социалния си статус, беше ограничена във всичко.
Принцеса Фавзия и Мохамед Реза Пахлави на сватбената им церемония, 1939 г.


На 17-годишна възраст Фавзия е омъжена за иранския принц Мохамед Реза Пахлави, когото е виждала само веднъж преди сватбата. Две години по-късно, през 1941 г., той се възкачва на трона, а Фавзия става кралица на Иран. Скоро тя участва във фотосесия за списание Life, а след като снимката й се появи на корицата, целият свят заговори за красотата на „азиатската синеока Венера“, тя беше наречена една от най-красивите жени на епохата.
Снимки за списание Life от Сесил Бийтън Фаузия Фуад, 1944 г


Щастливият живот в просперитет и лукс обаче не е безоблачен. Малко след брака си Фавзия се озовава под тоталния контрол на свекъра си, чиято авторитарна власт се разпростира не само в страната, но и в семейството им. Свекърът й забранил да се свързва с роднините си, всички слуги и вещи, донесени от Египет, били изпратени обратно. Съпругът рядко бил вкъщи, отношенията с него се влошават, след като Фавзия разбира за любовните му авантюри.
Принцеса Фавзия бинт Фуад от Египет и Иран с най-голямата си дъщеря


И тогава тя взима решение, което е безпрецедентно за страните от Изтока, особено за кралските семейства: тя е първата, която подава молба за развод и се връща в Египет. Официалната причина за развода в Иран беше, че Фавзия не успява да даде на краля наследник.
Тя трябвало да остави 8-годишната си дъщеря при семейството на съпруга си.
Шаха на Иран Мохамед Реза Шах Пехлави със съпругата и дъщеря си
Снимка от Сесил Бийтън, 1942 г



Година по-късно Фавзия се омъжва отново за полковник от египетската армия Исмаил Ширин. Страната е управлявана от брат й Фарук и за известно време тя отново може да се радва на сигурен и безгрижен живот. Но през 1952 г. в Египет се случва революция, на власт идва генерал Абдел Насър. Царят избягал от страната, но сестра му и семейството й решили да останат, въпреки че била лишена от всички титли и привилегии. Принцесата на Египет, кралицата на Иран е поканена на среща от следващия владетел, президента Ануар Садат. По време на посещението последната принцеса на Египет му каза: „Два пъти в живота си трябваше да загубя короната: първия път, когато престанах да бъда кралица на Иран, и втория, когато загубих титлата принцеса тук. Няма значение. Всичко вече е в миналото.“
Иранската кралица Фаузия Фуад, 1945 г


Тя наистина не съжаляваше за нищо: вторият й брак е щастлив, двойката прекарва 45 години заедно, имат две деца. В Египет Фавзия се радва на голямо уважение и любов; хората продължават да я наричат „нашата принцеса“. Тя доживя дълбока старост и почива през 2013 г. на 91-годишна възраст.
Принцеса Фавзия с втория си съпруг Исмаил Ширин

Източник: pressa.tv