Вирусният хепатит при деца е група от инфекциозни заболявания, които засягат черния дроб и причиняват различни дисфункции на този орган. Микроорганизмите, които провокират тези видове патологии, са изключително стабилни във външната среда, понасят добре отрицателни температури, трудно се дезинфекцират и могат да останат жизнеспособни от 3-6 месеца. Педиатричните гастроентеролози с участието на инфекционисти, педиатри и лекари от други специалности участват в оценката на симптомите, търсенето на причините и лечението на хепатита при деца.
Вирусният детски хепатит заема специално място в съвременната гастроентерология, тъй като тази група заболявания е изпълнена със сериозни усложнения за организма и преминаване на остро заболяване в хроничен стадий (с изключение на хепатит А, който никога не става хроничен). За децата най-опасен е хепатит В, който в момента няма специфично лечение и може да доведе до цироза на черния дроб за кратко време.
Видове хепатит при деца
Съвременната класификация включва разпределянето на пет основни форми на заболяването при деца: хепатит A, B, C, D и E. Някои от тях са ентерални, тоест навлизат в тялото през храносмилателния тракт, други са парентерални, които означава, че те се предават чрез кръвта и други биологични течности.
- Хепатит А или болестта на Боткин (известна още като болест на „мръсните ръце“) е най-честата разновидност на ентералната патология, след която остава дългосрочен имунитет. Характеризира се с остро увреждане на черния дроб и стомашно-чревния тракт, преминава достатъчно бързо и в по-голямата част от случаите без никакви последствия.
- Хепатит В. Също така често се нарича серум, тъй като се предава изключително чрез телесни течности, като кръв, сперма. Характеризира се с тежко протичане с висока температура, болка, изразено уголемяване на черния дроб и далака. Може да стане хроничен. Тя е изпълнена с животозастрашаващи усложнения, като чернодробна кома, цироза.
- Хепатит С. Най-непредсказуемият вариант на парентерална патология, тъй като вирусите, които причиняват заболяването, са склонни да мутират постоянно, което значително увеличава тяхното оцеляване и активност. Основната опасност от тази форма на заболяването е дълъг асимптоматичен ход. Постоянен имунитет след хепатит С не се произвежда, може да се разболее отново.
- Хепатит D. Най-често протича като коинфекция, тоест протича едновременно с друга форма на хепатит, най-често вариант В. Парентерален е, опасен е за развитие на суперинфекция и цироза на черния дроб.
- Хепатит Е. Отнася се към ентералната група патологии. Почти никога не се среща в развитите страни.
Според естеството на курса специалистите също разграничават остри (до 3 месеца), подостри (до 6 месеца) и хронични (повече от шест месеца) форми на патология.
Причини за хепатит в детска възраст

Има три основни пътя на предаване на чревна инфекция (А и Е):
- контактно-битови, когато вирусът от повърхността на играчки, предмети от бита и други замърсени повърхности попадне върху кожата на ръцете, а оттам в хранопровода;
- вода, когато детето пие некачествена вода или поглъща замърсена течност, докато плува в езера;
- храна, когато инфекциозен агент навлезе в тялото с храна, замърсена по време на производството в предприятието.
Парентералните форми на хепатит (B, C и D) могат да се предават:
- при директен контакт на кожата, върху която има рани и драскотини, с кръвта и други биологични течности на носителя или на болен човек;
- по време на различни медицински процедури, включващи кръвопреливане, използване на опасни инжекционни диагностични методи или лечение, извършвано с нестерилни или повторно използвани инструменти;
- по време на раждане;
- при използване на предмети на пациента, върху които могат да останат елементи от инфектирана биологична течност (ножици за маникюр, кърпи, бръсначи, четки за зъби и др.).
В юношеството причината за инфекция с хепатит при дете може да бъде незащитен полов акт. Понякога заболяването е резултат от самоизразяване, например пиърсинг, татуировки, направени в нестерилни условия.
Симптоми на вирусен хепатит при деца
Острите форми на заболяването се развиват на определени етапи, всеки от които се характеризира със свои собствени признаци.
- инкубационен период. Продължава от 7 дни до 24 седмици. През това време обикновено няма симптоми.
- Продормален (предиктеричен) стадий. Продължава най-малко 3-5 дни, при някои форми на заболяването може да отсъства. На този стадий на хепатит при деца се появяват първите симптоми под формата на общо неразположение, треска, гадене, загуба на апетит и други признаци.
- иктеричен стадий. Настъпва на 3-10-ия ден от момента на развитие на патологията и продължава в рамките на 1-2 седмици. Характеризира се с потъмняване на урината, пожълтяване на кожата, склерите на очите, уголемяване на черния дроб, а понякога и на далака. В повечето случаи в тази фаза се подобрява общото благосъстояние на болното дете.
- Етап на възстановяване. Характеризира се с постепенно възстановяване на нормалния цвят на кожата и бялото на очите, подобряване на апетита и повишаване на жизнеността. Тази фаза продължава от 3 седмици до 6 месеца, в зависимост от формата на заболяването.
Като цяло, честите симптоми на вирусен хепатит при деца включват:
- повишаване на телесната температура;
- обща слабост, неразположение;
- загуба на апетит и в резултат на това загуба на тегло;
- жълтеница;
- различни кожни обриви;
- болка в десния хипохондриум;
- болки в ставите;
- главоболие;
- промяна в цвета на урината до по-тъмен;
- избистряне на изпражненията;
- сърбеж на кожата;
- гадене, повръщане, диспепсия.
Признак за хепатит е и страстта към размера на черния дроб, който може да се определи чрез палпация и по време на ултразвук.
Родителите трябва да се притесняват и да покажат детето на лекаря, ако се оплаква от умора, намалена работоспособност, слабост за седмица или повече, като същевременно отказва да яде и отслабва. Такива признаци могат да показват латентен тип хепатит или преход на остра форма в хроничен стадий.
Диагностика

От първостепенно значение при диагностицирането на вирусен хепатит при деца е визуалният преглед, по време на който гастроентерологът палпира черния дроб, определя неговия размер и положение, събира анамнеза и изслушва оплакванията на малкия пациент или негови представители.
Спомагателните методи за изследване са:
- Ултразвук на коремните органи;
- общи изследвания на кръв и урина;
- серологични тестове (ELISA и PCR);
- биохимичен кръвен тест с анализ на нивото на билирубина.
В някои случаи, ако има подозрение за увреждане на хранопровода, стомаха или други части на стомашно-чревния тракт, е показана и фиброгастродуоденоскопия. Понякога се извършва допълнително чернодробна еластометрия, която позволява да се оцени твърдостта и еластичността на тъканите на този орган и да се изясни степента на фиброза.
Лечение на вирусен хепатит при деца
Тактиката на терапията зависи от формата на заболяването (остра, подостра или хронична) и вида на заболяването. При неусложнен остър хепатит са показани:
- почивка на легло;
- строга диета с отхвърляне на пържени, мазни, пушени, сладки храни, газирани и тонизиращи напитки;
- пийте много вода – поне 1,5 литра чиста вода на ден.
Медицинската подкрепа включва детоксикиращи мерки, прием на сорбенти, хепатопротектори, антихистамини и противовъзпалителни лекарства. В някои случаи се предписват и хормонални и антиоксидантни средства.
При тежки форми на парентерален вирусен хепатит при деца е показано антивирусно лечение с натоварващи дози интерферони. В такива случаи, като правило, детето се хоспитализира в болница.
Прогноза и превенция
Прогнозата зависи от вида на хепатита, първоначалното състояние на тялото на болното дете към момента на контакт с лекарите, наличието на съпътстващи заболявания и редица други критерии. Леките, неусложнени варианти на заболяването в повечето случаи преминават бързо без никакви последствия и формират дългосрочен имунитет.
Възможните сериозни усложнения на вирусния хепатит при деца могат да бъдат:
- чернодробна кома;
- възпалителни заболявания на жлъчните пътища;
- цироза на черния дроб;
- рак на черния дроб.
За да се намали рискът от инфекция с хепатотропни вируси, експертите препоръчват:
- своевременно ваксиниране на децата с налични лекарства срещу хепатит А и В;
- учете децата на лична хигиена;
- не позволявайте на децата да плуват в непознати водоеми и замърсени басейни;
- закупуване на храна от лицензирани търговски обекти;
- давайте на децата бутилирана, преварена или по друг начин пречистена вода;
- измийте добре зеленчуците, плодовете и горските плодове преди употреба;
- не давайте на бебета недопечено месо;
- учете децата да не използват лични вещи на други хора (четки за зъби, дезодоранти и др.);
- Обучете тийнейджърите за рисковете от незащитен секс и посещение на салони за татуировки без лиценз.
Можете да научите повече за превантивните мерки и методите на съвременната терапия, да се подложите на комплекс от диагностика и ефективно лечение в клиниката SM-Doctor. Работим всеки ден без почивни дни, почивки и празници. Регистрацията се извършва по телефона и онлайн директно в сайта.
Експертно мнение
За съжаление, заболеваемостта от различни форми на хепатит при децата непрекъснато нараства всяка година, което се свързва с лошо качество на водата в някои региони, употреба на неподходяща храна, пътувания в чужбина до развиващите се страни и отказ от ваксинация. Русия е включена в групата със среден процент на заболеваемост, което означава доста висок риск от инфекция и неблагоприятна епидемиологична ситуация за хепатит като цяло. Най-важното е навременната диагноза. Дори здравите, нерискови деца се насърчават редовно да даряват кръв за хепатит. Ако дете не е ваксинирано или е било ваксинирано дълго време и реваксинация не е била извършена, е изложено на риск, има възрастни с подобно заболяване в близка среда, то му се показва постоянно наблюдение.