Първа лятна академия за деца и ученици организира филиала на НХА в...

Първа лятна академия за деца и ученици организира филиала на НХА в Бургас

Лятна академия за деца и ученици организира за първи път филиала на НХА в Бургас. Програмата, включва  специализирани ателиета по живопис, графика, скулптура, витраж, уъркшопове, творчески експедиции, арт пикник , посещение на изложби и хепънинг.

Лятната академия ще се проведе от 8 до 19 юли.

Ето я и пълната програма на арт инициативата:

ЛЯТНА АКАДЕМИЯ ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ КЪМ НХА – ФИЛИАЛ БУРГАС

първо издание

8 -19 юли

ПРОГРАМА

ПРОГРАМА ЗА ПЪРВАТА СЕДМИЦА

9 ЮЛИ – 12 ЮЛИ

8 ЮЛИ – ПОНЕДЕЛНИК

от 9.00 часа  до 16.00 часа

Подготовка на хепънинг за откриването на Лятната академия

в ателиетата на НХА – Магазия 1

17.00 часа до 18.00 часа

Хепънинг – „НИЕ СМЕ ХУДОЖНИЦИ“ – в публичното пространство пред Културен център Казино

ПРОГРАМА ЗА 9 ЮЛИ – 12 ЮЛИ

АКАДЕМИЧЕН БЛОК – ПРОГРАМА ОТ 9 -12 ЮЛИ:

9.00 -13.00 часа

Стартират специализираните ателиета в НХА – Магазия -1. 

Работи се по групи.

Забележка:

До края на седмицата, децата могат да посетят по две ателиета на ден, по избор,

Съответно от 9.00 до 11.00 и от 11.00 до 13.00 часа

Ателие „Живопис“ със Силвия Ганчева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – живопис, жанрове  – натюрморт, пейзаж, хроматични и ахроматични цветове, палитра, акварел, репродукция, оригинал…

Умения: работа с пастели, цветни моливи, акварел

Учебни задачи: Натюрморт „Плодове и цветя“ – акварел, моливи, пастел, пейзаж по наблюдение „Пристанище“- восъчни пастели + акварел, смесена техника

Ателие „Рисуване“ с  Йордан Георгиев:

Над 11 години

Нови знания: въвеждане на  понятията – пространство и перспектива, форма – пропорции

Умения: как се визира, намиране на  пропорциите, анализиране на формата,

Учебни задачи: рисуване от натура на натюрморт, гипсов орнамент, за по-големите – урок по анатомия, рисуване на череп и екорше, скици от натура – „Животът на пристанището“ – кулокран, рибари

Урок „Анатомия на човешкото тяло“ с бургаския художник и преподавател в НХА – Христо Иванов

Ателие „Графика“ с Георги Гиков:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – графика, проект, композиция, гравиране, екслибрис

Умения: работа с графични материали: въглен, креда, туш и перо/четка

Учебна задача: Урок за екслибрис, проект и гравиране на екслибрис върху коматекс

Ателие „Да направим книжка“ с Мария Стоева и Григор Григоров:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – илюстрация, оформление на книга

Умения: работа с текст, анализ на текст, проектиране

Учебна задача: Илюстрация към части от „Малкият принц“ – Екзюпери

Ателие „Скулптура“ с Ива Маркова:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – пространство, обем, пластика, фактура -отпечатъци, гравиране

Умения: Моделиране с глина

Учебни задачи – кръгла скулптура: Риба/Птица, релеф Коте/Куче,

Ателие „Витраж“ с Мартина Лепика:

6 -10 години

Нови знания: стилизация, витраж, катедрално стъкло, шпросни

Умения: проектиране на витраж, изпълнение на проекта върху плака, посещение на ателие по стъклопис, посещение на катедралния храм в Бургас

Учебна задача – проектиране и реализация на тема  „Прозорец към райските градини“

Уъркшоп с бургаския художник Мария Шурелова

Ателие „Плакат“ с Владислава Григорова:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: що е то плакат – видове плакат, шрифт, лого,

Умения: проектиране, стилизиране, композиция, равновесие, симетрия, ротация

Учебни задачи: създаване на лого на Лятна академия към НХА – Бургас, плакат за куклено представление „Малкият Принц“

Уъркшоп и лекция на тема „Знаците“-  за основополагащото значение на знака във визуалната комуникация – с проф. Георги Янков Директор на НХА – филиал Бургас – в Галерията Магазия 1

Ателие „Дизайн“ с Лидия Станулова:

Над 11 години

Нови знания: понятия: що е то дизайн, ергономия, концепция

Умения: проектиране на предмети от бита, създаване на концепция

Учебна задача – проектиране на „Детска раничка“, „Сервиз за пикник“ „Колата на бъдещето“

ПРОГРАМА ЗА СЛЕДОБЕДЕН БЛОК :

9 -12 юли, 14.00 – 18.00 часа

9 ЮЛИ – ВТОРНИК

1.00 -16.00

Пленер в морската градина – Експедиция растения – треви, листа и цветя

16.00 -18.00

„Нещотърсачи“ – на лов за морски дарове – експедиция на морския бряг за набавяне на материали за изработването на колективно пано – мозайка „Духът на морето“

10 ЮЛИ – СРЯДА

14.00 – 18.00

Скулптури от пясък на морския бряг – „Пясъчен аквариум“

Уъркшоп с бургаският скулптор и Председател на Сдружението на Бургаските художници Добрин Вътев

11 ЮЛИ – ЧЕТВЪРТЪК

14.00 – 16.00

Разглеждане на експозицията на Градската художествена галерия – Бургас

16.00 – 18.00

„Чудният свят зад кулисите на театъра“ – експедиция в театъра – ДТ „Адриана Будевска“ , среща с бургаския художник – плакатист Стойко Сакалиев

12 ЮЛИ – ПЕТЪК

14.00 – 16.00

Пленер „Маринисти“ – морски пейзажи с акварел от терасата на Морско Казино

Уъркшоп с художниците Йордан Георгиев и Ива Маркова

16.00 – 18.00

Събиране на „морски дарове“ – камъчета, миди, раковини, изгладени стъкълца, дърво, водорасли – за мозаечно пано „Даровете на морето“ и Ландарт. Строеж на „Пясъчни Замъци и Крепости“, на брега

13 ЮЛИ – СЪБОТА

АРТ-ПИКНИК:

10.00 – 18.00 

ЕКСКУРЗИЯ С АВТОБУС ДО АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „ДЕБЕЛТ“, ПОСЕЩЕНИЕ НА СИМПОЗИУМ „СКУЛПТУРА ОТ ДЪРВО“ – ЯСНА ПОЛЯНА

 ПРОГРАМА ЗА ВТОРАТА СЕДМИЦА

15 -19 юли

АКАДЕМИЧЕН БЛОК:

15-18 юли, 9.00 -13.00 часа

Старт на новите ателиета в НХА – Магазия -1.

групови занимания

 Забележка:

До края на седмицата, децата могат да посетят по две ателиета на ден, но могат и да останат за цял ден в едно ателие, ако е нужно време за довършване на произведението им.

Ателие Живопис със Силвия Ганчева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – жанрове в живописта, цветознание  цветен кръг –  топли и студени  цветове, тон и нюанс, монотипия, композиция

Умения: работа с темперни и  акрилни бои, монотипия, копие

Учебни задачи: Натюрморт „Риби“- темперни бои, портрет от натура, копие на картини от световни автори – темперни бои. Композиция по наблюдение „Пристанище“, Колективна композиция с акрилни бои „Подводният замък на Нептун“

Ателие Рисуване с Йордан Георгиев:

Над 11 години

Нови знания: степени при изграждането на светлосянка – колонна сянка, хвърлена сянка, линия, щрих

Умения: анализ и да изграждане на плоски и триизмерни форми, работа с въглен, сангин, бяла креда

Учебни задачи: рисуване от натура на гипсова глава, скици на фигура от натура, скици от натура  с въглен, сангин, креда „Пристанищен живот“ – кораби, кранове, рибари

Ателие Калиграфия с Георги Гиков:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятията – калигарафия, исторически сведения

Умения: работа с туш и перо/четка/бамбукова калиграфско перо

Учебна задача: калиграфски табла, изписване на цитати от „Малкият принц“, от стихове на Петя Дубарова

Ателие Комикс с Григор Григоров и Мария Стоева:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: преглед на историята на комикса, видове комикси

Умения: създаване на история, характеристика на героите, рисуване на типажи, работа с туш, и флумастери.

Учебна задача: Авторски комикс „Войната на Високите срещу Дебелите“

Ателие „При Ива – работа с текстил и хартия“:

Подходящо за всички възрасти

Нови знания: въвеждане на  понятие за декоративно-приложно изкуство

Умения: създаване на пластики, кукли, картички и други декоративни предмети

Учебни задачи: кукла за театър „Ръкавичка“, кукличка за игра от чорапче, бижута от плъст за мама, картички – колаж за баба

Ателие „Мозайка – при Мартина“:

6 -10 години

Нови знания: мозайка – исторически преглед, Ландарт

Умения: проектиране на мозайка, изпълнение на проекта за мозайка от глинени модули,

Учебна задача: индивидуални мозайки, колективно мозаечно пано „Морски дарове“

Ателие „Хералдика“ с Влади:

11-15 години

Нови знания: исторически сведения – хералдика

Умения: проектиране на „Семеен герб“, създаване на „Семейно знаме“

Ателие „Куклената къща“ с Лидия :

6-10 години

Екипна работа: създаване на голяма куклена къща от кашони, хартии, текстил, картон, пластелин

11-15 години

Изработване на хвърчила с Данил Младенов и Георги Джунев в галерията

 ПРОГРАМА ЗА СЛЕДОБЕДЕН БЛОК :

15 -18 юли, 14.00 – 18.00 часа

15 ЮЛИ – ПОНЕДЕЛНИК

14.00 -16.00

Пленер в Морската градина – Експедиция растения – скици на дървета от натура

16.00 -18.00

Посещение в Къща-музей „Георги Баев“

16 ЮЛИ – ВТОРНИК

14.00 – 16.00

Посещение в Регионалния археологически музей  – рисуване на експонатите

16.00-18.00

Пленер в Морската градина – дървета – скици от натура

17 ЮЛИ – СРЯДА

14.00 – 16.00

Уъркшоп на бургаския художник Тодор Захариев в изложбената зала на Дружеството на бургаските художници, разглеждане на изложбата

16.00 – 18.00

Пленер в Морската градина – Бургаска архитектура от крайбрежната улица – скици от натура

18 ЮЛИ – ЧЕТВЪРТЪК

14.00 – 16.00

Печатане на графики в Графичната база на Дружеството на бургаските художници

16.00 – 18.00

Разглеждане на Музея на пеперудите – рисунки на пеперуди

19 ЮЛИ – ПЕТЪК

ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН ХЕПЪНИНГ – „ДОВИЖДАНЕ!“

9.00 -13.00 часа

Подготовка на хепънинг в ателиетата на НХА – Филиал Бургас, Магазия 1

14.00 -17.00 часа

Подготовка за Финален хепънинг „ПОСЛАНИЯ ЗА МИР“, в публичното пространство на Бургас – Морско Казино

17.00 – откриване на импровизирана изложба на терасите на Морско Казино.

17.30 Акция – „Послания за мир“ и „Хвърчила в небето, над морето“

18.00 Раздаване на дипломите на най-младите академици  и подаръци от „KOH-I-NOOR“ – България – партньор по проекта.

18.30 – Коктейл

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Loading Facebook Comments ...